2018.06.23. - Slavnosti pětilisté růže 2018 - sobota (II. část - hlavní průvod)

Název

2018.06.23. - Slavnosti pětilisté růže 2018 - sobota (II. část - hlavní průvod)

Popis

Album navazuje na předchozí - https://iva-63.rajce.idnes.cz/2018.06.23._-_Slavnosti_petiliste_ruze_2018_-_sobota_I._cast/

Hlavní historický průvod Slavností pětilisté růže prochází po trase: Horní ulice - náměstí - Na Louži - Široká ulice - Dlouhá ulice - Lazebnický most - Latrán - Pivovarská ulice.
Letos, protože byly Slavnosti připomenutím 50. výročí založení tradice, byl průvod pojat podobně jako při 1. ročníku - tedy jako přehlídka panujících rodů na Krumlově a jejich významných představitelů. V průvodu byla prezentována všechna historická období od prvopočátku rodu Rožmberků až do začátku 20. století.

Třeba někoho zaujme vývoj módy během staletí - myslím, že ty kostýmy budou poměrně věrohodné.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ve vztahu k průvodu - stručně o nejvýznamnějších postavách z historie Českého Krumlova :
Vítek z Prčice jako první představitel rodu Vítkovců, rozdělil před svou smrtí majetek při tzv. Dělení Růží. Erb červené pětilisté růže na stříbrném poli dostal Vítek III. mladší, předek rodu Rožmberků. Zelenou růži na stříbrném poli měl Vítek II. starší, předek pánů z Krumlova. Další barvy růží pak měli páni z Hradce, páni z Třeboně, Landštejna a Lomnice, a páni z Ústí (Sezimova).

Hrad v Českém Krumlově založili páni z Krumlova, jejich rod však vymřel roku 1302 a panství přešlo dědictvím na Rožmberky, konkrétně na Jindřicha z Příběnic a Rožmberka.

Významnou postavou byl ve 14. století Petr I. z Rožmberka - jemu vydal král Jan Lucemburský listinu, která Rožmberkům zajistila přednost před všemi pány v zemi (při zasedání zemského sněmu, soudu). Je zakladatelem kostela sv. Víta v Českém Krumlově.

Velkou, ač rozporuplnou postavou v 15. století byl Oldřich II. z Rožmberka, v husitské době uznávaný vůdce katolické šlechty v zemi, protivník Jiřího z Poděbrad. V jeho době významně stoupla moc a majetek rodu Rožmberků, k čemuž hodně přispělo i jeho falšování různých listin.

Rožmberkové vládli na Krumlově 3 století. Předposlední z nich, Vilém z Rožmberka, byl předním šlechticem v zemi, politikem a diplomatem. Udržoval si velkolepý dvůr, za jeho vlády došlo k významné změně krumlovského hradu - k přestavbě na renesanční sídlo povolal přední italské architekty. Poslední Rožmberk, Petr Vok, musel kvůli úhradě dluhů z Vilémovy doby prodat krumlovské (i jiná) panství císaři Rudolfovi II., sám se odstěhoval na Třeboň. Přesto, že si v mládí liboval poněkud v hýření, později se projevil jako dobrý hospodář a schopný organizátor. Významný je jeho čin krátce před smrtí v roce 1611, kdy obětoval celý romžberský stříbrný poklad na vyplacení žoldnéřského vojska Pasovských, kteří plenili České království.

Císař Ferdinand II. věnoval krumlovské panství v r. 1622 za odměnu Janu Oldřichu hraběti z Eggenbergu. Ten pocházel ze Štýrska, Ferdinandovi velmi pomohl při porážce stavovského povstání, byl jedním z těch, kdo prosazovali ostrou rekatolizaci a tvrdé potrestání a popravy největších rebelů.

Z rodu Eggenbergů zmíním ještě Jana Antonína z Eggenbergu, po němž zůstal v krumlovském zámku velkolepý zlatý kočár z jeho cesty k papeži v roli vyslance císaře Ferdinanda III. A především Jana Kristiána knížete z Eggenbergu (2. polovina 17. století), velkého podporovatele hudby a divadla, který ovlivnil přestavbu krumlovského zámku ve stylu baroka.

Stejně jako Rožmberkové, i Eggenbergové (aspoň této rodové linie) vymřeli bez potomků, a vdova po Janu Kristiánovi, Marie Ernestina rozená ze Schwarzenbergu, odkázala majetek svému synovci, jímž byl Adam František ze Schwarzenbergu. Znám je možná hlavně tím, že zahynul rukou císaře Karla VI. - nešťastnou náhodou na lovu v Brandýse.

Ze Schwarzenbergů ve vztahu k Českému Krumlovu zmíním zejména jeho syna, Josefa Adama ze Schwarzenbergu, který v zámku nechal provést některé větší úpravy (např. Plášťový most, letohrádek Bellarie v zámecké zahradě) a nechal také zřídit nádherný Maškarní sál.

Od 2. poloviny 18. století sice přestal být krumlovský zámek trvalým sídlem Schwarzenbergů, ale péče majitelů o zámek neustávala. V roce 1950 se pak schwarzenberský majetek, včetně Českého Krumlova, stal majetkem Československého státu.

Období

Statistiky

  • 95 fotek
  • 8 videí
  • 13 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ300

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2018.06.23. - Slavnosti pětilisté růže 2018 - sobota (II. část - hlavní průvod)
Komentáře Přidat