2019.06.27. - Museum Fotoatelier Seidel v Českém Krumlově

Název

2019.06.27. - Museum Fotoatelier Seidel v Českém Krumlově

Popis

Museum Fotoatelier Seidel v Českém Krumlově bylo založeno na památku Josefa a Františka Seidelových v roce 2008. Tito fotografové vytvořili unikátní sbírku fotografií jihovýchodní části Šumavy, dokumentující nejen krajinu a města, ale také každodenní život obyvatel včetně vztahů mezi Čechy a Němci v 1. polovině 20. století. Muzeum bylo zřízeno Českokrumlovským rozvojovým fondem s.r.o. a městem Český Krumlov, kteří odkoupili dům s fotoateliérem od dědiců. Expozice je zaměřená na život a dílo těchto význačných fotografů.
Museum Fotoatelier Seidel: http://www.seidel.cz/cz/museum_fotoatelier_seidel_cesky_krumlov/

Návštěva muzea na mě udělala veliký dojem a každému ji mohu doporučit. Návštěvník nejprve shlédne krátký film o životě Josefa a Františka Seidelových, a poté si může volně procházet secesní, vzdušný dům, k čemuž dostane plánek a praktického audioprůvodce. Živý průvodce neexistuje, navzdory tomu, co píšou na webových stránkách. Fotografování je povoleno za příplatek 30 Kč.
Celý dům mi připadal jako oáza klidu, přestože ve městě bylo spoustu lidí. Strávila jsem tam asi hodinu a čtvrt, a za tu dobu jsme se tam zřejmě vystřídali 3 návštěvníci.

Josef Seidel (1859 – 1935) byl portrétní a krajinářský fotograf. Narodil se v obci Hasel na Děčínsku (dnešní Líska u České Kamenice), pocházel z chudé německé rodiny, jeho otec pracoval jako brusič skla. On sám se vyučil fotografem a po vyučení sbíral zkušenosti jako fotografický pomocník v mnoha ateliérech téměř celé c.k. monarchie. V 80. letech 19. století se začal seznamovat se Šumavou a v r. 1888 přišel do Krumlova, kde se stal vedoucím fotoateliéru u vdovy po českokrumlovském fotografovi Gotthardu Zimmerovi. O 2 roky později firmu koupil a začal ji vést pod vlastním jménem. Jako každý fotograf na malém městě se musel věnovat zejména portrétování a tzv. společenské fotografii. S rozvojem turistiky a poptávky po upomínkových poštovních kartách - pohlednicích začal pořizovat snímky Českého Krumlova a dalších míst na pohlednicovém formátu a během let se stal nekorunovaným králem šumavských fotografů.

Snaha zachycovat krajinu ve všech ročních obdobích jej vedla k používání bicyklu a lyží, takže patřil i k průkopníkům cyklistiky a lyžování. Ze stejných důvodů si roku 1905 obstaral motocykl Laurin & Klement, což jeho cestování za fotografováním Šumavy značně urychlilo. Při svém fotografickém závodě měl Josef Seidel prosperující vydavatelství, které vydávalo v různých formátech jeho fotografie – pohlednice v nákladu od 100 do 1000 ks od jednoho záběru.
Po jeho smrti převzal prosperující firmu s 11 zaměstnanci jeho syn František Seidel (1908 – 1997), který pokračoval v otcových stopách. Vedl ji až do r. 1949, kdy byla komunisty zrušena a část archivu negativů zabavena. Seidelovy fotografie s krajinnými motivy pak v 50. létech vydávalo státní nakladatelství Orbis. František Seidel pokračoval v práci jako fotograf v komunálním podniku.

V r. 1905 nechal Josef Seidel přestavět dům s ateliérem v Linecké ulici v Českém Krumlově, jehož podoba se zachovala do dnešní doby. Dům, ve kterém je dnes Museum Fotoatelier Seidel, je zcela ojedinělou kulturní a technickou památkou. V domě se zachovalo původní vybavení (fotokomora, stojany, opony, fotografické přístroje aj.), ale především 140 000 skleněných desek, jakož i celuloidové pásky s negativy. Součástí dědictví jsou i alba fotografií a pohlednic, dokumentující dílo Josefa a Františka Seidelových.

Období

Statistiky

  • 98 fotek
  • 17 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ300

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2019.06.27. - Museum Fotoatelier Seidel v Českém Krumlově
Komentáře Přidat