2020.07.24. - Třeboň

Název

2020.07.24. - Třeboň

Popis

Státní zámek Třeboň je jedním z největších jihočeských zámků. Byl původně v majetku rodu pánů z Landštejna, což byla jedna z větví rodu Vítkovců. Ti ho v r. 1366 prodali Rožmberkům. Rožmberkové povýšili zdejší trhovou osadu na město, které vybavili řadou práv. Gotický hrad postupně přestavěli a rozšířili, zdokonalili hradby. Po požáru města byl poškozený hrad na příkaz Viléma z Rožmberka přestavěn na renesanční zámek, další úpravy nechal provést poslední Rožmberk Petr Vok, který do Třeboně přenesl své sídlo, když byl z finančních důvodů nucen prodat krumlovské panství Rudolfovi II. Právě na třeboňském zámku pak Petr Vok v r. 1611 zemřel. Zámek po něm zdědili Švamberkové, kterým ho ovšem císař po Bílé hoře za účast ve stavovském povstání sebral, a dával ho postupně různým pánům v zástavu. V r. 1660 od císaře Ferdinanda III. získal zchudlé třeboňské panství Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu, částečně jako splátku dluhu, částečně prodejem.
Schwarzenbergové, kteří provedli na třeboňském zámku další úpravy, sem rádi jezdili na hony, a zejména na Vánoce. To přestalo v r. 1922, kdy pozemkovou reformou přišli asi o dvě třetiny svého majetku - byly jim odebrány mnohé lesy, pole a rybníky, přišli o svůj oblíbený lovecký revír. Zámek pak částečně nechali využívat jako hotel, hosté měli k dispozici zámecký park, v němž byly zřízeny tenisové kurty, na rybníku Svět bylo zámecké koupeliště aj. V r. 1947 pak byl veškerý majetek krumlovsko-hlubocké větve Schwarzenbergů zestátněn na základě tzv. Lex Schwarzenberg, zákona uplatněného proti jediné rodině.

V Třeboni jsem byla už loni v září, nikoli však uvnitř zámku. Protože se na Třeboňsko snad podívám letos v září znovu, neměla jsem v úmyslu sem teď z Krumlova jet - jenže se ve sdělovacích prostředcích začalo zase vyhrožovat s rouškama, a to bych se do zámku už vůbec nemohla podívat. Takže jsem využila dobrého autobusového spojení přes Budějovice a strávila pár hodin v Třeboni. Kromě toho, že jsem absolvovala obě hlavní prohlídkové trasy zámku - soukromé schwarzenberské apartmá a rožmberské renesanční interiéry, prošla jsem se zámeckým parkem, nakoukla na hráz rybníka Svět, vystoupala na věž radnice a navštívila Dům Štěpánka Netolického, kde měla být expozice rybníkářství - ta mě tedy zklamala hodně.

Schwarzenberské apartmány třeboňského zámku jsou docela hezké a zajímavé, myslím, že stojí za návštěvu. O rožmberském okruhu se to příliš říct nedá. A hlavně: Třeboň v létě, plná cyklistů, kteří jsou prostě úplně všude - to ne!

Období

Statistiky

  • 68 fotek
  • 13 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ300

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2020.07.24. - Třeboň
Komentáře Přidat