2020.09.21. - Rybník Rožmberk a Velký Tisý

Název

2020.09.21. - Rybník Rožmberk a Velký Tisý

Popis

Nová Hlína - rybník Vítek - Stará Hlína - rozcestí Smítka - rybník Rožmberk - Lužnice - rybník Velký Tisý - Lomnice nad Lužnicí (20 km)

Velmi podobný výlet jako v loňském albu https://iva-63.rajce.idnes.cz/2019.09.21._-_Po_hrazich_rybniku_na_Trebonsku_I._-_Vitek%2C_Rozmberk%2C_Velky_Tisy/. Až na to, že loni jsme šly pěšky až z Třeboně, tentokrát jsme si to zkrátily a ráno se popovezly na zastávku Nová Hlína, točna (která není vyznačena na mapy.cz, ale existuje).

Koncem 15. století počala vznikat velká rybniční soustava u Třeboně. Mocní Rožmberkové využívali příznivých přírodních podmínek, ke starším rybníkům přibývaly další, např. Velký Tisý. Při jeho vyměřování a stavbě již působil myslivecký mládenec Štěpánek Netolický, který se roku 1515 stal novým třeboňským porybným – fišmistrem. Roku 1506 vypracoval návrh rybniční soustavy na třeboňské pláni. Její osou se měla stát 45 km dlouhá Zlatá stoka. Ta odebírá vodu z Lužnice, protéká krajinou po levém břehu Lužnice a u Veselí se do ní opět vrací. Zlatá stoka umožnila Štěpánkovi zřídit další velké rybníky (Opatovický, Horusický, Kaňov). Štěpánkovy rybníky nevynikaly rozlohou, ale úrodností a výnosem. Stavěl totiž mělké teplé rybníky, ve kterých se kaprům dobře dařilo. Úkolem Zlaté stoky bylo napájení rybníků kvalitní vodou, protože voda z močálů nebyla pro chov ryb vhodná. V zimě také zajišťovala okysličování zamrzlých rybníků pro přežití ryb pod ledem, na podzim zajišťovala vypouštění hlavních rybníků Třeboňska.

Dalším z významných rybníkářů byl Mikuláš Ruthard z Malešova, jehož životním dílem se stala rybniční soustava v oblasti Chlumu u Třeboně. Za doby Viléma z Rožmberka se stal hejtmanem třeboňského panství, jeho kariéru však ukončil příchod nadanějšího a průbojnějšího Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan. Ten byl v roce 1569 jmenován regentem všech rožmberských panství. Cílem veškeré jeho práce byla snaha o zvýšení výnosu rožmberského hospodářství, stavěl dvory, pivovary, ovčíny a rybníky. Největší pozornost Krčín soustředil na rozšíření třeboňské rybniční soustavy. V roce 1570 zahájil odvážnou stavbu rybníku Nevděk (dnes pod jménem Svět) u Třeboně, později dalších rybníků a roku 1584 přistoupil ke stavbě svého životního díla, mohutného Rožmberka. Aby zabránil přívalům řeky Lužnice, převedl geniálně její vodu Novou řekou do Nežárky a současně zahájil práce na Rožmberku. Práce trvaly 6 let. Dělníci přemístili 750 000 m3 zemin a zátopa činila 1000 ha.

Mapa: https://mapy.cz/s/jaranofoce

Období

Statistiky

  • 68 fotek
  • 19 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ300

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2020.09.21. - Rybník Rožmberk a Velký Tisý
Komentáře Přidat