2020.09.24. - Ze Stráže nad Nežárkou na Majdalenu
Radnice ve Stráži nad Nežárkou, kam jsme si dojely autobusem z Třeboně.
Hrad ve Stráži nad Nežárkou byl založen ve druhé polovině 13. století pány ze Stráže. V roce 1570 vyhořel a později byl přestavěn na zámek v pozdně renesančním slohu. Barokní přestavba proběhla po roce 1715 za Černínů. Zámek je spojen se jménem slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zámek zakoupila v roce 1914, a žila zde až do své smrti v roce 1930.
Sv. Jan Nepomucký ve Stráži nad Nežárkou.
Kousek jdeme po žluté značce k rybníku Budka. Na tuhle cedulku v podchodu pod silnicí jsem se pamatovala od loňska. Krásensko jsem našla na mapě na Vyškovsku poblíž Drnovic, tak by mě zajímalo jestli někdo toho Rosťu třeba nezná (třeba Vráťa) :-)
Od rybníka Budka půjdeme po místní silničce k obci Pístina.
Patrně Herinkovský rybník.
Mám pocit, že ty křížky na mapy.cz tady úplně nesouhlasí, ale možná se mýlím. Myslím si, že tenhle kříž na mapě vyznačen není a že se nachází u odbočky ze silnice k Zahlínskému rybníku.
Pístina, kaple sv. Kateřiny na návsi, přizoomovaná přes vypuštěný rybníček.
Pístina.
Z Pístiny pokračujeme dál po silnici, ke Stávecké Baště. Loni jsme šly ze Stráže do Stříbřece po červené značce přes lesy, ale tentokrát z úsporných důvodů volíme silnici, náš hlavní cíl je jiný.
Stávecká bašta.
Rybník Stávek.
Docela nezvyklá cedule, musím říct, že o správních obvodech a obcích s rozšířenou působností jsem se více dozvěděla až letos v létě, když novináři tvrdili, že na Prachaticku se kvůli covidu nesmí to a  to, a přitom to nebyla pravda. Je velký rozdíl mezi okresem a obcí s rozšířenou působností. Takže např. i když v Prachaticích byla jakási nákaza na ubytovně zahraničních dělníků, celé Vimpersko v Prachatickém okrese, tedy Šumava, byla v pohodě. (A pokud vím, ve skutečnosti dosud stále je).
Na hrázi rybníka Stávek a pokračujeme po silnici dál na Stříbřec.
Stříbřec jsme minuly jen po okraji. Starý rybník.
Nový stříbřecký rybník. U něj byla lavička, velmi příhodné místo.
Nový stříbřecký rybník.
Pokračujeme i dále po silničce, jeden z křížků cestou, za usedlostí U Řepů.
No a teď se v tom vyznejte .... V bodě 1 jsme určitě odbočily ze silnice. Pak jsme se tak nějak proplétaly po hrázích mezi rybníky s názvy jako Šimků Černá, Černá Kopytů, Cepáků, Hluboký, Princů, až jsme vyšly u samoty U Medenice a po hrázi rybníka Medenice jsme se vrátily zase na silnici, k rybníku Malý Travičný (bod 3).
Který rybník je přesně který - to vzdávám.
Ale podle té louky v pozadí - tohle je asi rybník Hluboký.
Samota U Medenice.
Rybník Medenice.
Na hrázi Medenice.
Ještě rybník Medenice.
Dostaly jsme se zpátky na silnici k rybníkům Malý a Velký Travičný, půjdeme krátký úsek po ní a pak se vydáme na její druhou stranu.
Rybník Malý Travičný.
To už jsme zahnuly ze silnice na druhou stranu, rybník Malá Žabka.
Rybník Malá Žabka.
Rybník Malá Žabka.
A opět neumím přesně pojmenovat, který z rybníků je který ...
Takže zase takhle nějak jsme chodily. Názvy jako Malá Žabka, Velký Čáp, Doubek, ba i Josef nebo Mojžíš - tam si původ nějak představit umím. Ale Toto a Káro?
A tohle náhodou vím, to je rybník Doubek.
Na hráz rybníka Žebrákov jsme si jen zašly, pak jsme pokračovaly k rybníku Velký Čáp.
Velký Čáp (anebo možná taky Velká Zahrádka).
Velká znakoplavka nebo něco podobného :-)
Mokřady mezi rybníky Velká Zahrádka, Humlena a Podsedek.
Rybník Podsedek.
Rybník Podsedek.
Rybník Podsedek.
Obloha se nějak dost zatáhla.
Na okraji národní přírodní rezervace Stará a Nová řeka.
Takže teďka pokračujeme tudy ... od rybníka Podsedek na Kosky, což je součást obce Hamr.
Rybníky Podsedek, Starý Hospodář, Výtopa, Žofinský ...
Vím já, který z nich to je?
Touto krajinou jsme tak trochu chodily i loni v září, i když to jsme se zaměřily spíše na Chlum u Třeboně a rybník Staré Jezero. https://iva-63.rajce.idnes.cz/2019.09.27.-_Po_hrazich_rybniku_na_Trebonsku_III._-_rybniky_u_Chlumu_u_Trebone%2C_Stara_a_Nova_reka/
Bedla.
Na rozcestí mezi Žofinským rybníkem a Novým Hospodářem.
Aby to tu nebyl pořád jen samý rybník ...
Kormoráni na rybníce Nový Hospodář.
Opustily jsme hráze rybníků a jdeme po cyklostezce přes lesy. Je to cesta dost otravná a lesy nic moc.
Koštěnický potok. Současné koryto potoka od Hamru přes Kosky je korytem umělým, prokopaným v polovině 16. století Mikulášem Ruthardem z Malešova, který tu pro Krajíře z Krajku vystavěl Chlumeckou rybniční soustavu.
Jez Pilař na Lužnici. Smrtelně nebezpečný kolmý nesjízdný jez, výška 3m. Patří mezi vodácky nejnebezpečnější jezy na řekách v ČR. Za velké vody proud nad jezem silně táhne a již za středního a zejména za velkého vodního stavu se pod jezem tvoří nebezpečný vodní válec (silné vývařiště), ve kterém utonula již řada vodáků.
Nejnovější statistiky uvádějí již na 40 obětí. V tom jsou započítány i oběti, jejichž těla se nikdy nenašla – patrně je proud Lužnice odnesl do rybníka Rožmberka, a tam navěky odpočívají v bahně.
Nejsem vodák, ale jezů jsem už viděla celkem dost - podobná varování nikde. Opravdu si nelze s jezem Pilař zahrávat.
A tady, pár metrů od jezu Pilař se právě z Lužnice odkloňuje Zlatá stoka. Vodní kanál byl vystavěn dle plánu Štěpánka Netolického z roku 1506. Název Zlatá stoka se vžil až za Schwarzenbergů z důvodu její důležitosti pro soustavu rybníků. Zlatá stoka v současnosti stále plní svůj původní účel, přivádět a odvádět vodu do soustavy rybníků, pomáhá je okysličovat a taktéž odvádět přebytečnou vodu během výlovů.
Zlatá stoka napájí řadu rybníků – Svět, Velký Tisý a další, protéká městem Třeboň, obtéká rybník Rožmberk, Záblatský rybník, Lomnici nad Lužnicí. Dále teče na sever k Veselí nad Lužnicí, kde se vlévá pod Horusickým rybníkem do výtokové stoky z tohoto rybníka, která se pak vlévá do Lužnice. Podrobně viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%A1_stoka
Stavidla na Zlaté stoce.
Pavelců rybník.
Usedlost Pilař.
Pískovna Cep, na okraji obce Majdalena. Vodní nádrž vzniklá po těžbě štěrkopísku. Těžba stále probíhá a vstup je zakázán. Nevěřte zdrojům na webu, které si pletou pískovnu Cep, Cep I a Cep II.
A na nádraží na Majdaleně výlet končíme. Obec se dříve jmenovala Svatá Máří Magdalena, německy Sankt Maria Magdalena.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

2020.09.24. - Ze Stráže nad Nežárkou na Majdalenu

Popis

Stráž nad Nežárkou - Pístina - Stříbřec - rybníky Cepáků, Kopytů, Princů, Medenice aj. - rybníky Malý a Velký Travičný, Velký Čáp aj. - rybníky Podsedek, Starý Hospodář, Výtopa aj. - Kosky - jez Pilař a začátek Zlaté stoky - Majdalena (25 km)

Poslední dlouhý výlet po Třeboňsku, album bude asi poněkud nudné, protože v něm jsou skoro samé rybníky. Jenže samé rybníky - to je právě Třeboňsko. Výlet jsme začaly ve Stráži nad Nežárkou, kde pobývala slavná operní pěvkyně Ema Destinnová, a skončily víceméně na místě, kde začíná Zlatá stoka, asi 45 m dlouhý vodní kanál napájející rybniční soustavu na levém břehu Lužnice, dílo rybníkáře Štěpánka Netolického ze začátku 16. století.
Jedná se v podstatě o oblast rybníků poblíž Chlumu u Třeboně, díla rybníkáře Mikuláše Rutharda z Malešova, který zde v 16. století stavěl rybníky na panství Volfa Krajíře z Krajku. Naším hlavním cílem byly rybníky v oblasti vesnic Lutová a Žíteč, ale samotné tyto vesnice jsme kvůli dopravnímu spojení navštívit prostě nemohly. Musely jsme si naplánovat takovouto trasu, kde jsme zezačátku šly dost dlouho po silnici, a na závěr výletu vlastně taky.

Mapa: https://mapy.cz/s/halarecatu (na turistickou zřejmě nutno přepnout, diskusi o této chybě na mapy.cz už jsem vzdala)

Období

24.9.2020

Statistiky

  • 78 fotek
  • - zobrazení
  • 21 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ300

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
2020.09.24. - Ze Stráže nad Nežárkou na Majdalenu
Komentáře Přidat