2021.05.09. - Za historií Kouřimska a Českobrodska (od prastrýce Lecha k bitvě u Lipan)

Název

2021.05.09. - Za historií Kouřimska a Českobrodska (od prastrýce Lecha k bitvě u Lipan)

Popis

Kouřim - naučná stezka Stará Kouřim - Království - Lipanská mohyla - Vitice - Kšely - Přistoupim - Český Brod (asi 23 km)

Album je dost obsáhlé, původně jsem ho chtěla rozdělit na dvě (město Kouřim a další cesta), ale usoudila jsem, že by mi to narušilo celkový dojem z krásného výletu.

Trochu historie: O příchodu Slovanů na území našeho současného státu někdy kolem 6. - 7. století existují víceméně jen legendy, byť někdy podpořené různorodými písemnými zdroji. Dejme tomu, že odněkud přišel praotec Čech, a spolu se svým bratrem Lechem a dalšími společníky se usadil někde pod Řípem. Dejme tomu, že za čas se Lech rozhodl, že se svými lidmi půjde někam dál, i domluvili se, že tam, kde se usadí, zapálí veliký oheň, jehož kouř bude vidět i z hory Říp. To je prý původ názvu města Kouřim. Lech potom někdy nějak doputoval do Polska, kde je uctíván jako tamější praotec, který založil města Hnězdno a Krakow.
Reálný původ města Kouřim spadá do období tzv. hradské soustavy, tj. soustavy víceméně opevněných hradišť (urbs, civitas neboli castrum), která zajišťovala správu země přibližně od doby Břetislava I. asi tak do 1. poloviny 13. století, kdy za Václava I. a poté Přemysla Otakara II. začala vznikat královská města. Mezi nimi i královské město Kouřim.
Město se pak vyvíjelo, tu lehlo popelem, tu bylo vojsky vydrancováno, až ho posléze obsadil Žižka a město se na dlouho přiklonilo k husitům. Pak se znovu rozvíjelo, až jeho rozkvět ukončila třicetiletá válka. Od 19. století už jen dál a dál ztrácelo svůj mnohasetletý význam. Dnes je to malé, a velice příjemné městečko s výrazným a krásným kostelem, historickými domy na náměstí, nevšedně zachovalými středověkými hradbami a překrásným městským parkem. Na svazích nad městem byla prokázána hradiště, jejichž původ sahá až do pozdní doby kamenné, je tu výrazný tzv. Lechův kámen a nedaleko se také nachází známý skansen - muzeum lidových staveb. Ten jsme nenavštívily, protože ho zrovna obsazovali filmaři s druhým dílem pohádky, na který se velmi těším (loupežníka Karaby není nikdy dost).
Z Kouřimi jsme se vydaly na Lipskou horu, pod níž byla v květnu 1434 svedena bitva u Lipan. Zde proti sobě stanuly spojené síly radikálních husitů na straně jedné, a koalice umírněných kališníků a katolíků na straně druhé. Radikální husité byli poraženi, v bitvě padl jejich představitel Prokop Holý a tím bylo předznamenáno ukončení dlouholeté občanské války v českým zemích. Na Lipské hoře byl v r. 1881 vztyčen docela působivý památník bitvy u Lipan.
Přes několik hezkých vesniček jsme pak pokračovaly až do Českého Brodu.

Odkazy:
Kouřim a všechno co s ní souvisí: https://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/kourim
Bitva u Lipan: https://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/lipany/bitva-u-lipan

Mapy:
1) Kouřim a naučná stezka: https://mapy.cz/s/jakudufufe
2) celý výlet: https://mapy.cz/s/cezefeguba

Období

Statistiky

  • 117 fotek
  • 21 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ300

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2021.05.09. - Za historií Kouřimska a Českobrodska (od prastrýce Lecha k bitvě u Lipan)
Komentáře Přidat